top of page

 design for film

       emine inan yıldır

Emine İnan/Sanat Yönetmeni

  

2000 yılında Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümündeki yüksek lisansını 2019'da tamamladı.

Uğur Yücel'in Karanlıkta Koşanlar projesi ile başlayan süreç önceleri film için mekan tasarlama sevgisine, ardından da bir mesleğe dönüştü. 

2004 yılından bugüne BKM, Kanal D İç Yapımlar, Ay Yapım, Most ProductionKarga Seven Pictures gibi yapım şirketlerinde Sanat Yönetmeni olarak çalışmaktadır.

Started her career as an Assistant Art Director in The Film/Tv Series Industry after graduating from Marmara University, Faculty of Communication, Department of Radio, Television and Cinema in 2000. Having started with Ugur Yucel’s project ‘Karanlıkta Koşanlar’, her career first transformed into a passion for production design and finally this passion turned out to be her profession.

   She has been working as an Art Director for well-known production companies such as BKM, TMC, Kanal D İç Yapımlar, Ay Yapım, Most Production since 2004. She postgraduate degree in the Department of Interior Design at Mimar Sinan Fine Art University, Faculty of Architecture in 2019.

 

Emine İnan Yıldır

bottom of page